SPDEs & friends

May 31, June 1 and 2, 2021

Participants

Back to home page
  1. Beatrice ACCIAIO (ETH)
  2. Robert ADLER (Technion)
  3. Robert ADLER (Technion)
  4. Sophie ALMEKINDERS (Duke University)
  5. Luigi AMEDEO BIANCHI (University of Trento)
  6. Letizia ANGELI (Heriot-Watt University)
  7. Lukas ANZELETTI (CentraleSupélec)
  8. Jonas ARISTA (CMM University of Chile)
  9. Jhon Kevin ASTOQUILLCA AGUILAR (PhD student)
  10. Siva ATHREYA (Indian Statistical Institute)
  11. Olivia Vanessa AUSTER (No affiliation)
  12. Carlos ÁVILA ARGÜELLO (UNAM. Facultad de Ciencias)
  13. Burcu AYDOGAN (Atılım University)
  14. Clayton BARNES (Technion)
  15. Florian BECHTOLD (Sorbonne Université)
  16. Carlo BELLINGERI (TU Berlin)
  17. Philipp BELTRAN (Ludwig-Maximilians-Universität München)
  18. Ferrario BENEDETTA (Università di Pavia - Italy)
  19. Federico BERTACCO (Imperial College London)
  20. Himanshu BIMAL (NISER INDIA)
  21. Michael BLANK (Russian Academy of Sciences and HSE)
  22. Jacopo BORGA (University of Zurich)
  23. Simon BRENEIS (WIAS Berlin)
  24. Yvain BRUNED (University of Edinburgh)
  25. Stefano BRUNO (University of Bath)
  26. Sunday BULUS (Federal University Wukari)
  27. Oleg BUTKOVSKY (WIAS Berlin)
  28. Nicolò CANGIOTTI (University of Pavia)
  29. Francesco CARAVENNA (Università degli Studi di Milano-Bicocca)
  30. Marco CARFAGNINI (University of Connecticut )
  31. Victor CASTILLO (PUC Chile)
  32. Adrian CELESTINO RODRIGUEZ (Norwegian University of Science and Technology)
  33. Binglu CHEN (University of Chicago)
  34. Jiaming CHEN (University of Rochester)
  35. Hong-Bin CHEN (NYU)
  36. Yu-Ting CHEN (University of Victoria)
  37. Bingguang CHEN (Uni Bielefeld)
  38. Ilya CHEVYREV (University of Edinburgh)
  39. Leandro CHIARINI (IMPA/Utrecht University)
  40. Anupam Pal CHOUDHURY (NISER, Bhubaneswar India)
  41. Anthony David CHÁVEZ CÁRDENAS (Universidad Central del Ecuador)
  42. Alessandra CIPRIANI (TU Delft)
  43. Michele COGHI (tu Berlin)
  44. Francesco Giuseppe CORDONI (University of Verona)
  45. Tommaso CORNELIS ROSATI (Imperial College)
  46. David CRIENS (University of Freiburg)
  47. Agustín Ignacio DAMONTE (Universidad de Buenos Aires)
  48. Purba DAS (University of Oxford)
  49. Francesco DE VECCHI (University of Bonn)
  50. Francisco DELGADO VENCES (Instituto de Matematicas, UNAM Mexico)
  51. Jean-Dominique DEUSCHEL (tu berlin)
  52. Daniel DIAZ (University of Miami)
  53. Ana DJURDJEVAC (FU Berlin)
  54. Hongjie DONG (Brown University)
  55. Marco DOZZI (Lorraine University (France))
  56. Hindy DRILLICK (Columbia University)
  57. Andrey DYMOV (Steklov Mathematical Institute Moscow)
  58. Kurusch EBRAHIMI-FARD (Norwegian University of Science and Technology Trondheim NTNU)
  59. Henri ELAD ALTMAN (Imperial College London)
  60. Ouissam ELONG (University of Tiaret)
  61. Kari ELORANTA (Univ. of Helsinki)
  62. Sebastian ERTEL (TU Berlin)
  63. Tyler FARGHLY (University of Oxford Department of Statistics)
  64. Benjamin FEHRMAN (University of Oxford)
  65. Will FITZGERALD (University of Sussex)
  66. Joaquin FONTBONA (University of Chile)
  67. Raphael FORIEN (Inrae)
  68. Philipp FORSTNER (TU Berlin)
  69. Nicolás FREVENZA (University of the Republic Uruguay)
  70. Peter FRIZ (TUB)
  71. Lukas GRÄFNER (FU Berlin)
  72. Confortola FULVIA (Politecnico di Milano)
  73. Simon GABRIEL (University of Warwick)
  74. Lucio GALEATI (University of Bonn)
  75. David GARCIA-ZELADA (Aix-Marseille University)
  76. Paul GASSIAT (Paris Dauphine)
  77. Luca GEROLLA (Imperial College London)
  78. Benjamin GESS (Universität Bielefeld & MPI MIS Leipzig)
  79. Mazyar GHANI (TU-Berlin)
  80. Arianna GIUNTI (Imperial College London)
  81. Alexis GONZÁLEZ FONSECA (UPTC Colombia)
  82. Fredy Alexis GONZÁLEZ FONSECA (UPTC, Colombia)
  83. Daniel GOODAIR (Imperial)
  84. Vadim GORIN (UW-Madison)
  85. Paolo GRAZIESCHI (University of Bath)
  86. Yu GU (cmu)
  87. Haotian GU (Duke University)
  88. Giuseppina GUATTERI (Politecnico di Milano)
  89. Boumediene HAMZI (Imperial College London)
  90. Siming HE (Duke)
  91. Pratima HEBBAR (Duke University)
  92. Ma. Elena HERNANDEZ-HERNANDEZ (Imperial College London)
  93. Saraí HERNÁNDEZ-TORRES (Technion - IIT)
  94. Adrián HINOJOSA CALLEJA (Universitat de Barcelona)
  95. Yuki HIRAI (Osaka University Japan)
  96. Antoine HOCQUET (Technische Universität Berlin)
  97. Saeid HOSSEINZADEHFARAHAMI (University of Rome Tor Vergata)
  98. Wei HUANG (BMS)
  99. Florian HUBER (University of Vienna)
  100. David HUI (HKUST )
  101. Phuc HUU LAM (University of Rochester)
  102. Dave JACOBI (TU Berlin IRTG 2544)
  103. Antoine JACQUIER (Imperial College London)
  104. Espen R. JAKOBSEN (NTNU)
  105. Sneha JHA (Imperial College London)
  106. Ruhong JIN (University of Oxford)
  107. Oscar JUNGE (Humboldt University of Berlin)
  108. Markus KANTNER (WIAS)
  109. Ioannis KARATZAS (Columbia University)
  110. Foivos KATSETSIADIS (University of Edinburgh)
  111. Konstantin KHANIN (University of Toronto)
  112. Jacek KIEDROWSKI (University of Warwick)
  113. Kenneth KIM (LLNL/UC Berkeley)
  114. Skjalg KLAUSEN (University of Oslo)
  115. Tom KLOSE (TU Berlin)
  116. Alisa KNIZEL (University of Chicago)
  117. Ekaterina Todorova KOLKOVSKA (Centro de Investigacion en Matematicas, A.C., Guanajuato Mexico)
  118. Sotiris KOTITSAS (University of Warwick)
  119. Helena KREMP (FU Berlin)
  120. Rishabh KUMAR (Indian Institute of Technology Kharagpur)
  121. Sefika KUZGUN (University of Kansas)
  122. Oana LANG (Imperial College London)
  123. Theresa LANGE (University of Bielefeld)
  124. Khoa LE (TU Berlin)
  125. Ian LETTER (University of Oxford)
  126. Shlomo LEVENTAL (Michigan State University)
  127. Xue-Mei LI (Imperial College London)
  128. Yier LIN (Columbia University)
  129. Pablo LINARES (MPI for Mathematics in the Sciences Leipzig)
  130. Chengcheng LING (TU Berlin)
  131. Wenjian LIU (The City University of New York)
  132. Alexander LOBBE (University of Oslo)
  133. Pablo Javier LÓPEZ MARTÍNEZ (Externo)
  134. Jose Alfredo LOPEZ-MIMBELA (CIMAT Mexico)
  135. Ilya LOSEV (St. Petersburg State University)
  136. Dimitris LYGKONIS (University of Warwick)
  137. Mauro MARIANI (Higher School of Economics)
  138. Malik MARICAR (NU/MIT)
  139. Lorenzo MARINO (Université d'Evry val d'Essonne - Paris saclay)
  140. Adrian MARTINI (University of Oxford)
  141. David MASON (Professor Emeritus University of Delaware)
  142. Konstantin MATETSKI (Columbia University)
  143. Toyomu MATSUDA (FU Berlin)
  144. Mario MAURELLI (Università degli Studi di Milano)
  145. Avi Jacob MAYORCAS (Oxford)
  146. George Chinanu MBAEYI (Department of Mathematics & Statistics, Alex Ekwueme Federal University Ndufu-Alike Nigeria)
  147. Shahlar MEHERREM (Yasar University Turkey)
  148. Sima MEHRI (University of Warwick)
  149. Julian MEIER (University of Oxford)
  150. Milton MI (UC Berkeley)
  151. Daniela MORALE (Università degli studi di Milano - Italy)
  152. Carl MUELLER (University of Rochester )
  153. Nimra MUQADDASS (University of Palermo Italy)
  154. Akash MURTHY (Euprime)
  155. savitha MUTHANNA (university of washngton at seattle)
  156. Leonid MYTNIK (Technion)
  157. Kyeongsik NAM (UCLA)
  158. Alexandra NEAMTU (University of Konstanz)
  159. Peter NEJJAR (Bonn University)
  160. Mihai NICA (University of Guelph)
  161. Florian NIE (Tu Berlin)
  162. Torstein NILSSEN (University of Agder, Norway)
  163. Mihaela Adriana NISTOR (University of Bucharest, Faculty of Mathematics and Computer Science Romania )
  164. Anthony NORIEGA (NJIT alumnus)
  165. Eulalia NUALART (Pompeu Fabra University)
  166. Daniel OCONE (Rutgers University (Emeritus))
  167. Chanwoo OH (Technion)
  168. Itamar OLIVEIRA (Cornell University)
  169. Tal ORENSHTEIN (TU Berlin / WIAS)
  170. Salvador ORTIZ-LATORRE (University of Oslo)
  171. Giancarlos Alberto OVIEDO VALVERDE (Universidad Nacional de Ingeniería (Lima - Perú))
  172. Freddy PALMA (UNAM)
  173. Yuanyuan PAN (University of Rochester)
  174. Alexandre PANNIER (Imperial College )
  175. Hugo PANZO (Technion)
  176. Umberto PAPPALETTERA (Scuola Normale Superiore)
  177. Gregor PASEMANN (TU Berlin)
  178. David PECHERSKY (University of Toronto )
  179. Aldair PETRONILIA (DPhil Candidate at University of Oxford)
  180. Eduardo Javier PEÑA BAUTISTA (UACM)
  181. Jan POVALA (Imperial College London)
  182. Dennis QUISPE SANCHEZ (Universidad Privada del Norte)
  183. Nimit RANA (Post-Doc at Bielefeld University)
  184. Alan RAPOPORT (TU Delft)
  185. Emanuel RAPSCH (TU Berlin)
  186. Claudia Cristina REYES MONTES DE OCA (UNAM)
  187. Sebastian RIEDEL (Uni Hannover)
  188. Sebastien ROCHET (Université Toulouse 3 )
  189. Marco ROMITO (Università di Pisa)
  190. Leonardo ROVERI (Università degli studi di Trento)
  191. Igor RUMANOV (University of Colorado at Boulder)
  192. Marta SANZ-SOLÉ (University of Barcelona)
  193. Luca SCARPA (Politecnico di Milano)
  194. Andre SCHENKE (Bielefeld University)
  195. Michael SCHEUTZOW (TU Berlin)
  196. Alexander SCHMEDING (Nord University )
  197. Ali SHAHNAWAZ (California State University)
  198. Heng SHANG (no)
  199. Alexander SHAPOSHNIKOV (Steklov Mathematical Institute)
  200. Ali SHEIKH (Purdue University)
  201. Hao SHEN (University of Wisconsin-Madison)
  202. Georgiy SHEVCHENKO (Kyiv School of Economics)
  203. Andrey SHTERNSHIS (PhD student Scuola Normale Superiore)
  204. Dario SPANO (University of Warwick)
  205. Andrej SRAKAR (University of Ljubljana)
  206. Langxuan SU (Duke University)
  207. Haoyu SUN (UT Austin)
  208. Pheobe SUN (University College Dublin)
  209. Zhenyao SUN (Technion)
  210. Markus TEMPELMAYR (MPI MiS Leipzig )
  211. Gianmario TESSITORE (Università di Milano-Bicocca)
  212. Jingzhi TIE (University of Georgia)
  213. Hagop TOSSOUNIAN (Universidad de Chile)
  214. Li-Cheng TSAI (Rutgers University)
  215. Pavlos TSATSOULIS (Max-Planck Institute for Mathematics in the Sciences)
  216. Yannis TZILIGAKIS (Ventrisk)
  217. Giannis TZOUANAS (Postgraduate Student(NTU Athens))
  218. Willem VAN ZUIJLEN (WIAS Berlin)
  219. Truong-Son VAN (Carnegie Mellon University)
  220. Yannic VARGAS (Universität Potsdam)
  221. Thomas WAGENHOFER (TU Wien)
  222. Hao WANG (nenu univ)
  223. Lukas WESSELS (TU Berlin)
  224. Bastian WIEDERHOLD (University of Oxford)
  225. Yiu Shing WONG (CUHK)
  226. Zhengyan WU (Bielefeld University)
  227. Fabrice WUNDERLICH (University of Oxford)
  228. Wei XIONG (University of Oxford)
  229. Yamit YALANDA (Phd student)
  230. Zhihua YAN (Upenn)
  231. Huanyu YANG (FU Berlin)
  232. Timur YASTRZHEMBSKIY (Brown University)
  233. D. YOGESHWARAN (Indian Statistical Institute Bangalore)
  234. Yizheng YUAN (TU Berlin)
  235. Immanuel ZACHHUBER (FU Berlin)
  236. Lorenzo ZAMBOTTI (Sorbonne Universite)
  237. Giovanni ZANCO (Luiss Roma)
  238. Margherita ZANELLA (Politecnico di Milano)
  239. Huilin ZHANG (Fudan University)
  240. Deng ZHANG (Shanghai Jiao Tong University)
  241. Zheng ZHAO (Aalto University)
  242. Shuheng ZHOU (University of California Riverside)
  243. Rongchan ZHU (Beijing Institute of Technology)
  244. Xiangchan ZHU (Chinese academy of Science)

Organizing Committee

Top